16 důvodů, proč si vybrat právě Varistar

Výběr dodavatele - checklist
Duvody 1600  650.jpg

Vybíráte dodavatele pro variabilní aplikace? Abyste se mohli rozhodnout na základě relevantních informací, přinášíme souhrn důležitých bodů, které je potřebné při výběru vzít do úvahy a proč si vybrat jako partnera právě nás.

1. Kvalitní mapy relativního výnosového potenciálu (RVP)

Prvním a možná i nejdůležitějším bodem je zcela jistě kvalita a precizní zpracování map relativního výnosového potenciálu (RVP). Bez kvalitních podkladů nemůžeme získat očekávanou výnosovou odezvu. Jako hlavní a zásadní podklad ve Varistar využíváme komerční satelitní snímky s rozlišením 3x3 m/pixel, každodenním přeletem a dlouholetou historií, a to nikoli z celého vegetačního období, ale z přesně cíleného časového okna, které má pro naše účely nejvyšší vypovídací hodnotu. Takový bezoblačný snímek z února je jistě pěkný, nicméně o výnosovém potenciálu nám moc neřekne.

Do tvorby map RVP jsme zapojili i umělou inteligenci, která na půdních blocích umí rozeznat plodiny a různé typy biopásů, které mohou výslednou mapu zásadně zkreslit.

Mapy navíc odpovídají skutečné heterogenitě pozemků. Nemáme dopředu jasně daný počet produkčních zón - některé hony mají zóny 4, jiné třeba 10. Pokud bychom použili předem stanovený počet zón, jak zjistíme, jaký je mezi nimi rozdíl? 5% nebo 20%?

Oproti konkurenci naše mapy výnosového potenciálu 3. generace zahrnují nejen satelitní snímky, ale mnoho dalších podkladů jako je digitální model reliéfu krajiny, či světově unikátní technologii referenčních dat z výnosoměrů. Díky této technologii, jsme schopni i bez výnosových dat zpracovávaného půdního bloku poznat správný rozsah variability výnosového potenciálu, což je ze satelitních snímků nemožné.

Možná si řeknete, že mapy umí vytvořit i konkurence. Ano, umí, nicméně opravdu tyto mapy odpovídají tomu, co se děje na vašich polích? Jak se vypořádají s dělenými půdními bloky? Umí mapu přepočítat ihned online podle dělení zemědělských parcel z LPIS nebo John Deere? Nebo podle vašich znalostí daného půdního bloku?

Mapa relativniho vynosoveho potencialu

2. Validace (ověření správnosti) map RVP

Validace map s klientem je krok, který nikdy nevynecháme. Pouze člověk, který daná pole zná a pohybuje se na nich, může najít případné nesrovnalosti. Máme vždy velkou radost, když zákazníkovi ukážeme mapy RVP a on začne spontánně vyprávět, co ve kterém místě je, že tady je opravdu horší výnos, zde je písečné oko nebo třeba údolnice.

Validace je tedy odsouhlasení map RVP agronomem a jejich případná úprava ihned přímo na místě. I přes pokročilé algoritmy se samozřejmě může stát, že se na mapách projeví nahodilosti jako jsou třeba hnojiště, zaorávky, různé odrůdy téže plodiny na jednom bloku nebo třeba stavba dálkových potrubí. Tyto externality lze v systému odstranit a mapu ihned přepočítat během řádu sekund.

Má Váš systém možnost takové úpravy? A pokud ano, po jaké době dostanete upravenou mapu k dispozici?

3. Dlouhodobý výzkum a vývoj pro ověření přínosů

Přínos variabilních aplikací nelze vyhodnotit pouhým pohledem, ani meziročním srovnáním nebo srovnáním dvou půdních bloků. Pro kvantifikaci přínosu těchto technologií proto využíváme již 7 let poloprovozní pokusy vedené agronomy jednotlivých farem. Za tuto dobu jsme vyhodnotili stovky pokusných polí v mnoha různých plodinách (od obilovin, řepku, kukuřici, cukrovku a další až po brambory) a jen letos máme založeno více než 250 pokusů v České republice i na Slovensku. Máme jasně danou metodiku zpracování výsledků, která je založená na postupech Mendelovy univerzity v Brně. Pro vyhodnocení přínosů variabilních aplikací není možné využít ani maloparcelkové pokusy, ani různé úzké pásy, obdélníky nebo kontroly na jeden průjezd rozmetadla. V takových případech není možné získat dostatečné množství dat pro relevantní vyhodnocení výsledků - heterogenita půd se musí projevit na větší zájmové ploše.

Zpracované a vyhodnocené případové studie nám přinášejí podklady a data pro další vývoj našich systémů a je to vynikající materiál pro trénování naší umělé inteligence.

Jak tedy zpracováváme naše případové studie? Prvním krokem je výběr honu a vymezení kontrolní a pokusné části. Snažíme se vždy umístění vybírat tak, aby v obou těchto částech bylo zastoupeno co největší množství různých produkčních zón. O tom, jaká konkrétní agrotechnika a přípravky budou na polích použité, rozhoduje agronom. Geometrie kontrolních zón nahrajeme do Portálu Varistar – aplikační mapy se generují automaticky s kontrolní zónou bez další zbytečné operativy. Výnosová data ze sklízecí techniky vyčistíme, provedeme normalizaci podle skutečného výnosu z váhy a výnosového potenciálu tak, aby obě části byly srovnatelné, a následně můžeme porovnat data z obou míst. Výsledky vybraných případových studií jsou volně ke stažení na našich stránkách.

Jak vyhodnocujete přínosy moderních technologií na svých polích vy? Nabízí Vám Váš poskytovatel zpracování a vyhodnocení případových studií přímo na Vašich polích? Víte, jakou metodiku pro vyhodnocení používá?

4. Bonitace půdních bloků v rámci celého podniku

Variabilní aplikace rozdělují jednotlivá pole na produkční zóny podle očekávaného výnosu. Nicméně rozdíly ve výnosnosti existují i mezi celými půdními bloky. Zatímco na jednom honu můžeme dlouhodobě dosahovat vyšších výnosů, jiné pole např. kvůli své pedologii a dalším podmínkám bude pravidelně přinášet výnosy nižší. I s touto heterogenitou umí náš systém pracovat – jedná se o tzv. bonitaci půdních bloků.

K čemu je bonitace půdních bloků dobrá? Hlavně šetří čas při přípravě jednotlivých aplikací. Na začátku sezóny se každému poli přiřadí tzv. bonitační koeficient – ten nám říká, zda je pole výnosnější, nebo naopak. Rozsah bonitace je v rukou našich klientů.

Při samotné přípravě aplikačních map klienti zadají pouze jednu základní dávku, a ta se podle těchto bonitací přizpůsobí danému poli. Např. pokud víme, že na jedno pole chceme aplikovat 200 kg/ha přípravku, na výnosnější 220 kg/ha a na méně výnosné 180 kg/ha, nemusíme aplikační mapu připravovat pro každý hon zvlášť. Stačí vytvořit jednu zakázku s dávku 200 kg/ha a o zbytek se postará systém sám.

Jak pracujete s různě bonitními poli na Vašem podniku? Rozepisujete aplikační dávky pro každé pole zvlášť?

5. Využití digitálního modelu reliéfu krajiny

Moderní technologie umí popsat reliéf krajiny velmi detailně. Máme k dispozici přesný digitální model, který je možné využít i v rámci precizního zemědělství. Tento model nám pomáhá identifikovat místa, která si zaslouží naši speciální pozornost, a to paty údolnic. Pata údolnice je místo, kam se přirozeným pohybem společně s vodou splavují živiny a ornice. V těchto místech také bývá větší vlhkost, rostlinám se tedy v patách údolnic daří a v naprosté většině případů tato místa korelují s místy s vysokým výnosovým potenciálem.

Negativním jevem však může být to, že právě v těchto místech dochází k častému zvýšenému zahuštění porostu a vytvoření podmínek ke vzniku houbových chorob a zvýšenému riziku polehnutí porostu. Proto jsme se na tato místa zaměřili a připravili jsme možnost s těmito místy pracovat, abychom negativní vlivy co nejvíce eliminovali.

  • Variabilní setí obilovin – v patách údolnic můžeme snížit výsevek, abychom zabránili přehuštění porostu.
  • Variabilní setí kukuřice – v těchto místech můžeme naopak výsevek zvýšit pro zvýšení výnosu.
  • Variabilní hnojení – v patách údolnic je možné snížit aplikovanou dávku dusíkatých hnojiv, živiny se sem splavují společně s vodou.
  • Variabilní aplikace POR – úprava dávky se týká zejména aplikace regulátorů růstu, kdy je do míst pat údolnic možné dávku zvýšit pro vyšší ochranu.
  • Selektivní aplikace fungicidů – v daných místech například pomocí injektoru či samostatným pojezdem aplikovat druhý účinnější fungicid

Umíte využít datové modely na maximum? Jak pracujete s údolnicemi?

Mapa s udolnicemi

6. Satelitní snímky 2x denně ve vysokém rozlišení

Naše mapy RVP by nikdy nebyly tak přesné, pokud bychom pro jejich tvorbu nevyužívali komerční snímky konstelace PlanetScope. Tato komerční konstelace nabízí snímky v rozlišení 3x3 m/pixel, které je více než 10násobné, oproti běžně používaným snímkům ze Sentinel-2. Navíc PlanetScope dnes nabízí satelitní snímek 2x denně, oproti tomu Sentinel-2 pořídí snímek v intervalu 3-5 dní. To se může zdát jako dostatečné, nicméně pokud přihlédneme k případné oblačnosti, může se stát, že snímků budeme mít nedostatek. Přístup k placeným snímkům nám nabízí dostatečné množství vstupních dat pro tvorbu map RVP, stejně jako dostatek snímků v průběhu sezóny, kdy je naši zákazníci mohou využít pro sledování vývoje porostu, odchylek od dlouhodobého trendu nebo i pro přípravu aplikačních map na základě aktuálních snímků porostu.

Jaké satelitní podklady využívá Váš dodavatel pro tvorbu map RVP? Máte dostatek satelitních snímků v průběhu celé sezóny?

7. Vysoká kompatibilita systému

Variabilní aplikace by měly být přístupné pro každý zemědělský podnik a nutnost investic do nových strojů by neměla být překážkou pro jejich využívání. Proto jsme se již od vzniku naší společnosti snažili přinést řešení i pro starší zemědělskou techniku, kterou jsou farmy vybavené.

Vlastní vývoj našich terminálů nám umožnil navrhnout je tak, aby byly jednoduché na obsluhu a současně aby komunikovaly s většinou zemědělských strojů. V současné době umíme pracovat s technikou, která je vybavená ISOBUS stejně jako s tou, která ISOBUS nemá. Troufáme si tedy říct, že jsme schopni zavést variabilní aplikace téměř na každém podniku. Jediné, co opravdu neumíme, jsou mechanická rozmetadla a secí stroje.

Kompatibilitu strojů ověřujeme ještě před podpisem smlouvy, abychom si byli jistí, že vše bude bez problémů fungovat. Navrhujeme takové řešení, které bude nejlepší jak z pohledu obsluhy, tak z pohledu finanční náročnosti. Variabilní aplikace přinášejí přínos tehdy, pokud se skutečně používají. Jeden pěstební zásah za sezónu nemůže přinést očekávané přínosy.

Opravdu variabilně aplikujete, nebo jen platíte za něco, co nemůžete použít, protože zapojení nefunguje, nebo je moc složité?

8. Vlastní terminály v rámci služby v ceně

Pokud není zemědělská technika vybavená terminálem, který umožňuje online přenos map nebo změnu dávkování, snažíme se najít vždy to nejjednodušší a nejlevnější řešení, jak připravit mechanizaci na variabilní aplikace. Často jsou první a někdy i jedinou možnou volbou naše terminály Varistar One a Varistar Direct. Každý z nich používáme pro jiné terminály výrobců, společné mají ale to, že je našim klientům poskytujeme zdarma.

Varistar One i Varistar Direct jsou výsledkem našeho vlastního vývoje, kdy jsme kladli velký důraz na jednoduché ovládání. Moderní technologie by neměly přinášet více práce pro obsluhu, ani pro agronoma. Naopak by jim měly pomáhat a zjednodušovat běžnou každodenní práci.

Myslíte si, že nelze začít s technikou, která Vám stojí na dvoře, aniž byste museli investovat do nových drahých strojů nebo terminálů?

Postřikovač s terminály

9. Online přenos do techniky a zpět

Online přenos informací se stal běžnou součástí našich životů. Málokdo si dokáže ještě představit život bez mobilního telefonu. Mobilní spojení nám umožňuje zefektivnit činnosti během celého dne. A jednou z nich může být třeba online spojení se zemědělskou technikou. Agronom může aplikační mapy pro variabilní hnojení, setí i aplikaci POR připravit kdykoli a kdekoli, ať už v našem Portálu Varistar na počítači, nebo třeba na mobilu v naší mobilní aplikaci.

Mapy není potřeba stahovat, ukládat, konvertovat je do různých formátů a přenášet na flash discích. Šetříme tak čas agronoma i obsluhy – aplikační mapu můžete vytvořit v kanceláři a během několika sekund je nahraná v terminálu kilometry daleko. A náklady na připojení našich terminálů k mobilní síti jsou samozřejmě v naší režii.

Jak přenášíte aplikační mapy do techniky na vašem podniku?

10. Instalace celého systému v ceně služby

Instalace do techniky a ověření funkčnosti je neodmyslitelnou součástí naší služby. Někdy stačí propojit náš Portál například s John Deere OC, jindy je instalace složitější včetně nutnosti zapojení různé kabeláže v traktorech. Zapojení vždy testujeme, zda vše funguje tak, jak má, a následně obsluze i agronomovi vše detailně vysvětlíme. Máme zpracované jednoduché a přehledné návody pro jednotlivé terminály, ať už se jedná o naše vlastní, nebo terminály výrobců.

Portál Varistar a práci s ním představíme agronomovi. Pro většinu funkcí jsme připravili výuková videa. A pokud by si přece jen nevěděl rady, může se obrátit na naši zákaznickou podporu či svého konzultanta Varistar.

Jakou máte zkušenost se zaváděním nových systémů? Můžete se na dodavatele techniky vždy spolehnout?

11. Zákaznická a technická podpora na telefonu v ceně

Celý systém je koncipován tak, aby byl co nejjednodušší, nicméně někdy se může stát, že si obsluha nebo agronom neví rady. Pro tyto situace máme k dispozici zákaznickou linku, kam se mohou klienti bezplatně se svým problémem obrátit na naše kolegy z technické podpory. Podle našich zkušeností naprostou většinu telefonátů vyřešíme do pěti minut. Naši technici se mohou do našich terminálů připojit přes vzdálenou kontrolu a případný problém tak lehce vyřešit. Podpora uživatelů je pro nás velmi důležitá.

Máte se v případě problémů při přípravě aplikačním map nebo v průběhu aplikace na koho obrátit?

12. Servisní zásahy na místě v ceně

Pokud nastane situace, kdy není možné problém odstranit na dálku, přijedou naši technici závadu vyřešit přímo na vaši farmu. Nemusíte se však bát žádných vícenákladů. V případě, kdy je porucha na naší straně, ať už se jedná o problém s konektivitou nebo s námi dodaným zařízením, za výjezd ani vlastní práci technika nic neplatíte. Na kvalitním servisu a technické podpoře si velmi zakládáme.

Jak řešíte případné problémy se systémy pro precizní zemědělství? Máte se na koho obrátit? Kolik Vás dnes stojí servis zemědělské techniky a dává Vám někdo kompletní servis zdarma?

13. Jednoduchý a komplexní Portál Varistar

Portál Varistar je jednoduchá aplikace a je srdcem celé služby Varistar. Právě zde jednoduše připravíte aplikační mapy pro jakoukoli aplikaci, ať je to setí, hnojení (zásobní i dusíkaté), nebo aplikace pesticidů. Přípravu zakázky zvládnete s intuitivním průvodcem během chvilky a online přenos zajistí přenos aplikační mapy do terminálu aplikační techniky během pár sekund. Součástí přípravy aplikačních map je i výpočet spotřeby produktů po jednotlivých polích a přípravcích.

Portál Varistar ale nejsou jen aplikační mapy, najdete zde mnohem víc:

  • záznamové mapy o provedené aplikaci,
  • historická i aktuální mapová data týkající se farmy,
  • aktuální satelitní snímky v různých indexech a analýzách,
  • přehledy o jednotlivých pěstebních zásazích na každém poli,
  • plán hnojení pro snadné řízení bilance dusíku,
  • vyčíslení ziskovosti každého jednotlivého pole,
  • analýzy historických výnosů a výnosových dat z výnosoměrů sklízecí techniky,
  • ale i předpověď počasí a meteo radar.

Portál Varistar neustále rozvíjíme, v průběhu každého roku přinášíme řadu vylepšení a funkcionalit. Na vývoji spolupracujeme s našimi zákazníky, kteří nám dávají zpětnou vazbu pro další rozvoj. Nechceme vyvíjet funkce, které nebude nikdo používat.

Jak složité je připravit aplikační mapu ve vašem systému? Je systém jednoduchý, nebo se v něm nevyznáte? Využíváte všechny možnosti, které systém nabízí? Nabízí Vám Váš systém stále nové funkcionality založené na nejnovějších technologiích?

Příprava aplikační mapy

14. Mobilní aplikace

Potřebujete vytvořit zakázku a nejste zrovna u počítače? Používat webovou verzi Portálu na mobilu je sice možné, ale není to ideální. Právě pro tyto případy jsme připravili mobilní aplikaci Varistar. Mobilní aplikace umožňuje přípravu a odeslání aplikačních map pro variabilní setí, hnojení nebo aplikaci POR přímo z vašeho mobilního telefonu. Pokud s sebou tedy máte telefon, můžete vytvářet aplikační mapy kdekoli, třeba i v lese na posedu. Jediným omezením je dostupnost mobilních dat.

Máte možnost vás systém používat i mimo kancelář?

15. Precizní zpracování výnosových dat

Precizní zemědělství je zejména sběr velkého množství dat a jejich následné využití v podmínkách zemědělských podniků. Významnou skupinu dat tvoří data o sklizni z výnosoměrů sklízecí techniky. Výnosové mapy poskytují informace o výnosu v jednotlivých částech pozemku a zobrazují variabilitu polí. Jsou tak skvělým pomocníkem pro ověření a zpřesnění map RVP. Z vlastních zkušeností při vyhodnocování stovek pokusů víme, že výnosové mapy jsou ovlivněny množstvím chyb a nepřesností, které vznikají:

  • na souvratích a při objezdech překážek,
  • při sklizni více stroji na jednom poli,
  • nebo třeba částečným naplněním žací lišty,
  • a mnoha dalšími faktory

Abychom mohli výnosová data použit, je nutné je nejprve zpracovat pomocí pokročilých algoritmů a za pomocí umělé inteligence (AI), aby měla skutečnou vypovídací hodnotu. Do Portálu Varistar můžete nahrát jakékoli výnosové mapy, my se postaráme o jejich zpracování a vyčištění během několika minut.

Analýzou množství výnosových map jsme zjistili, že skutečná variabilita na jednotlivých pozemcích může být ještě vyšší, než jak ji analyzuje dálkový průzkum země ve formě satelitních snímků. Proto náš systém umí promítnout výnosová data do map RVP a zvýšit tak jejich kontrast, aby odpovídaly skutečným výnosovým rozdílům na daných polích. Když nemáte výnosová data z Vašich polí - nevadí. Náš systém pracuje s funkcionalitou tzv. referenčních polí, kdy si pro Vaše pole najde model jiného tzv. referenčního pole, které vykazuje obdobné parametry z hlediska dálkového průzkumu země a přizpůsobí rozsah variability na základě tohoto referenčního modelu. Tím získáváte přesná data s využitím výnosoměrů i na Vašich polích, přestože výnosová data zatím nevlastníte.

Jak využíváte výnosová data na vaší farmě? Zpracováváte a čistíte data z výnosoměrů? Máte mapy výnosového potenciálu obohacené o data z výnosoměrů?

16. Varistar Yield – výnosoměr pro každý kombajn

Varistar Yield je novinkou roku 2025. Na dostupném výnosoměru, který bude kompatibilní se sklízecí technikou (kombajny, řezačky) hlavních výrobců, jsme usilovně pracovali několik let a letos tento projekt spouštíme do ostrého provozu. Varistar Yield je nová funkcionalita Varistar, která umí sbírat a zpracovávat výnosová data a vytvářet výnosové mapy. Jednoduše a bez velkých investic. V Portálu Varistar tak uvidíte nejen vlastní výnosovou mapu v původní i vyčištěné verzi, ale také relativní a absolutní výnosovou mapu. Součástí celé funkcionality bude i komplexní analýza využitelnosti jednotlivých živin a tím možnost vyhodnocení přínosů variabilních aplikací.

Jedná se o univerzální řešení pro každý kombajn. Pro zobrazování a přenos dat používáme náš terminál Varistar One, který doplníme o speciální kabeláž. Data o sklizni se přenášejí online do Portálu Varistar, výnosová mapa se průběžně zobrazuje i přímo na displeji terminálu.

Máte sklízecí techniku vybavenou výnosoměry? Jak tato data dále používáte? Jak vyhodnocujete přínosy variabilních aplikací vy?

Pokud vás služba Varistar zaujala a uvažujete zavedení přístupů precizního zemědělství na vaši farmu, neváhejte nás kontaktovat. Náš tým vám rád poskytne podrobné informace a zodpoví případné dotazy.

Můžete se také přihlásit k odběru našeho newsletteru (dole na stránce blogu), nebo nás sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

Podobné články

Zajímá Vás, jak zvýšit
vaše výnosy?

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby.