Jak na relevantní pokusy s variabilními aplikacemi
Variabilní aplikace a pokusy? Zapomeňte na maloparcelkové pokusy, protože plocha jednotlivých pokusných políček je moc malá na to, aby se variabilita mohla projevit, stejně jako na pár desítek metrů dlouhé pásy na šířku jednoho kolejového řádku uprostřed pole. Pojďte zjistit, jak k pokusům a jejich vyhodnocení přistupujeme my.
Výběr vhodného pozemku
Prvním krokem je výběr vhodného půdního bloku. Ideální pozemek pro pokusy je hodně heterogenní s co nejvyšším množstvím různých produkčních zón. Tato různorodost nám umožňuje zjistit přínosy plošně diferencovaných aplikací nejlépe. Na polích s malou heterogenitou by se přínosy variabilních aplikací nemohly výrazně projevit. Současně vhodné pozemky hodnotíme i podle tvaru, který by se měl ideálně přibližovat čtverci nebo obdélníku, aby bylo možné na pole umístit kontrolu.
Kontrolu umisťujeme tak, aby pokrývala co nejvíce různých produkčních zón. Také dbáme na to, aby pás kontroly byl dostatečně široký (na několik kolejových řádků), aby bylo možné při vyhodnocení část dat z výnosové mapy "oříznout" např. z důvodu vlivu případných přehozů nebo sklizně (sklízecí mlátička může mít půl lišty v pokusu a půl lišty v kontrolním pásu, čímž jsou výnosová data znehodnocena). Pokud by kontrolní část byla malá, pro vlastní vyhodnocení by zde zůstalo nedostatečné množství informací.
Geometrie pokusu jsou nahrané do Portálu Varistar, agronomovi tak v průběhu sezóny nevzniká žádná další operativní zátěž. Aplikační mapy lze připravit dohromady společně s dalšími hony.
Volba strategie pokusu
Vlastní strategie pokusu je v rukou agronoma, který si ověřuje svou používanou strategii. Nejčastěji prováděné pokusy porovnávají plošně diferencované zásahy oproti uniformní kontrole, tj. variabilně aplikované vstupy oproti zásahům prováděným se stejnou dávkou v celé ploše kontroly. V dalších provedených pokusech jsme například zjišťovali, o kolik je možné snížit úroveň celkově aplikovaného dusíku. V těchto případech jsou pěstební zásahy provedeny variabilně na celé ploše pole, ale v pokusné části se procentuálně sníží podle zadání pokusu (tj. např. o 10 %).
Aby byly výsledky pokusů vypovídající, je potřeba, aby se na pokusném pozemku provedly všechny běžné pěstební zásahy. Pokud např. zjišťujeme přínos variabilních aplikací dusíkatých hnojiv, je potřeba tento přístup použít u regeneračního, produkčního i kvalitativního hnojení.
Agronom může samozřejmě zjišťovat i přínosy dalších plošně diferencovaných aplikací, jako je základní hnojení, setí nebo aplikace POR. Vždy je však potřeba tuto informaci nahlásit dopředu, abychom geometrii pokusu zanesli do všech typů map.
Jediné omezení, které se týká pěstebních zásahů, je využití aktuálního stavu porostu nebo jeho kombinace s mapami RVP pro vytváření aplikačních map. V těchto případech je totiž uniformní kontrola zkreslena variabilním zásahem.
Vyhodnocení pokusu
Aby bylo možné pokusy vyhodnotit, potřebujeme získat data z výnosoměrů, bez nich není možné získat relevantní data o výnosu v daném místě. Doporučujeme také sklízet pokusná pole jednou sklízecí mlátičkou. Je možné použít i data z více různých výnosoměrů, ale zpracování výnosových map je potom náročnější. Velmi důležitým krokem je čištění výnosových map. Data z výnosoměrů obsahují mnoho nepřesností, které způsobují např. objezdy překážek, pohyb po souvratích nebo neúplný záběr lišty. Níže můžete vidět porovnání výnosové mapy před úpravou a výnosové mapy vyčištěné pokročilými algoritmy (jednalo se o porost žita na GPS). Černá čára značí hranici kontroly, která se nachází v jižní části pozemku.
Při vyhodnocování výnos normalizujeme výnosovým potenciálem zóny pokusu a kontroly, aby byly obě části pole porovnatelné. I když se snažíme, aby pokusné pole bylo rozděleno na dvě porovnatelné části, nikdy se nepodaří umístit kontrolní část tak, aby výnosově naprosto přesně odpovídala pokusné části. Po přepočtu již můžeme přistoupit k vlastnímu vyčíslení přínosu jak ve formě procent, tak v peněžní formě.
Každý z našich zákazníků si od nás může nechat připravit a vyhodnotit pokus dle vlastního zadání a v jakékoli plodině. Pokusy jsme tak již zakládali nejenom v obilninách, řepce nebo kukuřici, ale také v sóji, máku, hrachu nebo i v bramborách. Pokud byste měli zájem o zpracování pokusu i vy, neváhejte nás kontaktovat.