Kapalná organická hnojiva a variabilní aplikace


Máte živočišnou výrobu nebo bioplynovou stanici? V tom případě jistě také máte dostatek kapalných organických hnojiv, která díky moderním technologiím nemusíte pouze „vyvážet“, ale cíleně aplikovat.
Organická hnojiva nejsou homogenní
Kapalná organická hnojiva, jako je digestát, fugát nebo kejda, dodávají rostlinám živiny a současně pomáhají zlepšovat půdní strukturu a biologickou aktivitu.
Jelikož se však jedná o přírodní látky, je téměř nemožné zajistit vždy stejnou úroveň živin v každé cisterně, která na pole přijede. I přes důkladné promíchávání se obsah živin mění i v rámci jedné cisterny.
Na obrázku níže můžeme vidět mapu celkové koncentrace dusíku v aplikovaném digestátu. Různé barvy jednotlivých pojezdů názorně ukazují výraznou heterogenitu aplikované látky.

Moderní technologie však mají odpověď i na tento problém. Tím jsou chytré aplikátory kapalných statkových hnojiv s NIR senzory. NIR (near-infrared – blízké infračervené) senzory slouží k měření chemického složení materiálů.
Senzor vysílá světlo specifické vlnové délky a měří, kolik světla se odrazí, nebo vzorkem projde. Na základě této analýzy určuje koncentraci živin, jako je dusík, draslík nebo fosfor. Výsledky tohoto rozboru jsou k dispozici okamžitě.
Vraťme se nyní k předchozímu obrázku – pokud by farma nevyužívala NIR senzor, v levé části honu by aplikovaná dávka dusíku byla výrazně menší než v pravé části.
Jak tedy probíhá vlastní variabilní aplikace kapalných organických hnojiv?
Nejprve je potřeba připravit předpisovou aplikační mapu, která bude obsahovat informace o požadované dávce některé z měřitelných živin (N, P, K) v daném místě. Aplikační mapa tedy neobsahuje předem stanovenou dávku hnojiva, ale obsahuje informace o požadované hodnotě čisté živiny. Tato aplikační mapa se nahraje do terminálu techniky.
Při vlastním pojezdu potom aplikátor statkových hnojiv upravuje množství aplikovaného hnojiva na základě koncentrace měřené NIR senzorem a podle požadavků aplikační mapy. To můžete vidět na mapách níže. Na obrázku vlevo je mapa aplikovaného dusíku (odpovídá požadavkům předpisové mapy), vpravo potom vlastní množství aplikovaného digestátu.

Investice do techniky, která umí variabilně aplikovat, je samozřejmě vyšší, nicméně využití kapalných organických hnojiv podporuje koloběh živin na farmě, snižuje závislost na průmyslových hnojivech a přispívá k udržitelnému hospodaření. Při správné aplikaci s využitím moderních technologií se jedná o ekonomicky i ekologicky výhodný prvek výživy plodin.
Pokud vás tato technologie zaujala, neváhejte nás kontaktovat. Náš tým vám rád poskytne podrobné informace a zodpoví případné dotazy.
Můžete se také přihlásit k odběru našeho newsletteru (dole na stránce blogu), nebo nás sledovat na Facebooku nebo Instagramu.