Main Menu

Blog | Aktuality a zajímavosti

Vítáme Vás na našem blogu. Postupně budeme přidávat nové články, které se týkají variabilních aplikací, o kterých informujeme průběžně v rámci mailingů. Pokud byste chtěli získávat informace o variabilních aplikacích jako první i Vy, není nic jednoduššího než vyplnit krátký formulář dole na stránce!

 
Snižování nákladů na dusíkaté hnojení není cestou, jak zlepšit ekonomickou situaci zemědělských podniků. Pokusy potvrzují, že optimalizace a efektivní využití vstupů nabízí vyšší přínosy.
 
 

Snažíte uspořit na dusíkatém hnojení, abyste zlepšili ekonomickou situaci vašeho podniku? Snaha o snižování nákladů za každou cenu ale nemusí nutně znamenat, že se situace zlepší. Důležitá je optimalizace a efektivita aplikace produktů do jednotlivých produkčních zón, což potvrzují i naše pokusy, které jako jediní od roku 2019 zakládáme a které mají jasně danou metodiku. Jejich výsledky potvrzují, že je nutné naplnit bilanci živin. Pokud tato není naplněna, ztráta ze snížení výnosu je vyšší, než úspora na hnojivech.

 

Pojďme si to ukázat na příkladu

Níže v tabulce uvádíme jednoduchý výpočet pro pšenici ozimou. Vycházíme z dlouhodobého výnosu na daném poli, který je 6 t/ha, odběrový normativ pro 1 t pšenice je 23,2 kg dusíku.

Celkem tedy bude potřeba aplikovat 139,2 kg dusíku na hektar. Při ceně 30 Kč za kilogram dusíku jsou celkové náklady na dusík 4.176 Kč. Při prodejní ceně bychom dosáhli tržby ve výši 24.000 Kč/t. 

Pokud bychom se ale rozhodli snížit aplikovanou dávku dusíku o 10 % pod úroveň potřebné bilance, cílili bychom na průměrný výnos 5,4 t/ha. Na hnojivech bychom sice ušetřili 417 Kč, nicméně díky propadu výnosu bychom přišli o 2.400 Kč v tržbách. Jinými slovy každá koruna ušetřená při snížené dávce dusíku znamená 6 Kč snížení zisku.

 

porovnani bilance

 

Výsledky pokusů za sezóny 2019 - 2023:

Pokusy zakládáme již od roku 2018 na základě metodiky, kterou používá Mendelova univerzita v Brně. Výsledky z desítek pokusů potvrzují průměrné zvýšení výnosu o 9 % a průměrné zvýšení zisku o 4.580 Kč/ha. 

prinosy pokusy

Správně prováděné variabilní aplikace jsou primárně cestou, jak optimalizovat aplikované vstupy na pole tak, aby bylo dosaženo maximálního zisku, nikoli maximální úspory. 

 

Jak tedy můžeme zlepšit ekonomiku?

Zrevidujte úroveň hnojení dusíkatými hnojivy, aplikujte dusík podle odběrových normativů

  • Přehnojování vám vyšší výnosy nezajistí. Naopak k dochází kplýtvání finančními prostředky i zbytečnému zatěžování životního prostředí.
  • Nastavení optimální celkové hladiny hnojení podle odběrových normativů přináší nejvyšší úspory bez negativního vlivu na výnos. 
  • Snížení celkové úrovně hnojení pod bilanci snižuje výnos a ani variabilní aplikace tento přírodní zákon neumí obejít. 

Aplikujte hnojiva tam, kde to má smysl, aplikujte variabilně

  • Dlouhodobě slabší zóny nepotřebují vysoké dávky dusíku. V zónách s nízkým relativním výnosovým potenciálem bude vždy dosahováno nižšího výnosu.
  • Lepší zóny naopak při uniformním hnojení nevyužijí svůj potenciál

Využijte naplno současnou mechanizaci

  • Variabilní aplikace nejsou o nákupu drahé mechanizace. Většinou stačí doplnit současnou techniku terminálem z našeho vlastního vývoje. 
  • Varistar umožňuje využít pro variabilní aplikaci vstupů 95 % aktuálně používané mechanizace. S námi tedy nepotřebujete kupovat drahé stroje a zařízení. 

 

Chtěli byste se dozvědět, jak by mohly variabilní aplikace pomoci vaší farmě? Neváhejte nás kontaktovat, rádi přijedeme a připravíme nabídku na míru přímo pro váš podnik. Zajišťujeme také referenční návštěvy u našich zákazníků, aby Vám mohli Vaše dotazy zodpovědět lidé, kteří naši službu reálně používají v běžném provozu.

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby