Main Menu

Blog | Aktuality a zajímavosti

Vítáme Vás na našem blogu. Postupně budeme přidávat nové články, které se týkají variabilních aplikací, o kterých informujeme průběžně v rámci mailingů. Pokud byste chtěli získávat informace o variabilních aplikacích jako první i Vy, není nic jednoduššího než vyplnit krátký formulář dole na stránce!

 
Opravdu ty variabilní aplikace fungují? Ano, přínosy variabilních aplikací s Varistar ověřujeme již několik let a výsledky zpracováváme do případových studií. A pokud by Vás nebavilo studie číst, rádi Vám zprostředkujeme referenční návštěvu u některého z našich zákazníků.
 
 

Jak postupujete při výběru nového produktu nebo služby? Rozhodovací proces bývá u většinou stejný. Nejdříve si uděláme průzkum trhu, porovnáme vlastnosti jednotlivých možností a samozřejmě jejich cenu. Díky internetovým srovnávačům je u spousty produktů možné získat recenze většího množství uživatelů. A co v zemědělství? I zde je možné udělat porovnání mezi jednotlivými produkty a vybrat ten, který svými vlastnostmi nejlépe vyhovuje očekávání a požadavkům daného podniku. Jen ty reference je možná složitější získat. Každoročně proto zakládáme ve spolupráci s našimi zákazníky velké množství pokusů, které slouží jednak přímo jim jako ověření zvolených strategií, ale mohou být využity i pro ostatní zemědělské podniky jako reference nebo návod, jak s variabilními aplikacemi zemědělských vstupů pracovat. Pokusy zakládáme v různých plodinách a v různých geografických částech České republiky.

 

Správně zvolená metodika je základ

Když jsme zakládali náš první poloprovozní pokus, přemýšleli jsme, jakou zvolit metodiku, aby co nejvěrněji popisovala přínosy. Nakonec jsme se rozhodli využít postup, který pro svou výzkumnou činnost používá Mendelova univerzita v Brně, aby byla vypovídací schopnost pokusů co největší. Ideální je vybrat co nejvíce variabilní hon, který rozdělíme na část pokusnou a část s kontrolou.

RVP mapa s vyznačenou kontrolouAplikační mapa

V případě variabilních aplikací nelze využít maloparcelkové pokusy, protože na tak malém prostoru se variabilita neprojeví. Proto se snažíme vybírat velká pole s vysokou heterogenitou, kontrolu umisťujeme tak, aby kontrolní i pokusná část měly zastoupení co největšího množství produkčních zón. Při vyhodnocování část pokusnou i kontrolní normalizujeme, aby byly z hlediska výnosového potenciálu porovnatelné.

Jednotlivé pěstební zásahy jsou potom zcela v rukou agronoma. Geometrie a parametry kontroly jsou nahrané do aplikačního portálu Varistar, tj. pro agronoma nevzniká žádná další operativní zátěž, s polem pracuje stejně, jako s ostatními. Aplikační mapu jednoduše připraví během několika minut v Portále Varistar.

Pro zpracování pokusů je zásadní možnost sklízet mlátičkou s výnosoměrem. Výnosoměr nám říká, jaký byl v konkrétním místě výnos, výsledkem je výnosová mapa. Po vyčištění výnosové mapy od extrémních a chybových hodnot, které se v nich vyskytují vždy (souvratě, objezdy překážek, atd.), je možné porovnat výnos pokusné a kontrolní části.

Zpracovaná výnosová mapa

Letošní sezóna byla již čtvrtá, pro kterou jsme detailní případové studie zpracovávali. Na základě získaných výsledků můžeme tedy s klidným srdcem tvrdit, že variabilní aplikace s Varistar opravdu přinášejí zvýšení výnosu, a tedy i zisku.  Výsledky pokusů najdete zde, postupně budeme přidávat případové studie pokusů z minulé sezóny.

Chtěli byste se dozvědět, jak by mohly variabilní aplikace pomoci vaší farmě? Neváhejte nás kontaktovat, rádi přijedeme a připravíme nabídku na míru přímo pro váš podnik. Zajišťujeme také referenční návštěvy u našich zákazníků, aby Vám mohli Vaše dotazy zodpovědět lidé, kteří naši službu reálně používají v běžném provozu.

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby